Kościół Chrześcijan Baptystów - Al. Piłsudskiego 11, 35-074 Rzeszów

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Kościół Chrześcijan Baptystów

w Rzeszowie

gold floral chandelier turned on in dark room
01 maja 2024

Psalm 118

Psalm 118 czyli król Dawid dziękuje Bogu za kolejne zwycięstwo.
Psalm rozpoczyna się głośnym, kilkukrotnym wołaniem: ,,Tak, Jego łaska trwa na wieki”- to uzasadnienie dziękczynienia, skierowane do całego ludu Izraela i tych, którzy są w bojaźni wobec Pana. W wersecie 5 Psalmista daje świadectwo pomocy otrzymanej od Boga. Doświadczenie Bożej pomocy umocniło w nim zaufanie do Pana. Wyznaje, że ufność pokładana w Bogu jest pewniejsza niż ta pokładana w człowieku, nawet w tych, którzy są możnymi tego świata.
W wersecie 6 psalmista pisze: „Pan jest przy mnie, nie boję się ! Co mi może uczynić człowiek?” Tak ,Drodzy Bracia i Siostry! To jedyna prawda. Tylko Bóg potrafi uzbroić w taki sposób serce człowieka, żeby mógł on powiedzieć: "Cóż może uczynić mi człowiek?" Jeśli Bóg jest w sercu człowieka, to ma się za nic wszelkie cierpienie, tortury, które ludzie potrafią wymyślić... co więcej, chwali się Boga w chwili, gdy te cierpienia człowieka spotykają....
W wersecie 8 czytamy: „Lepiej chronić się u Pana, niż polegać na ludziach”. Bóg prosi o ufność! Bożą Wolą jest, żebyśmy nie oddalali się od Boga, tylko uciekali się do Boga, żebyśmy nie pokładali nadziei w sobie lub w innych ludziach, ale całą ufnością złożyli w Bogu! Najcenniejsza dla Boga jest właśnie nasza ufność!
W wersecie 18 Psalmista mówi: ,,Pan wprawdzie skarcił mnie surowo, ale nie wydał na śmierć”. Apostoł Paweł w Liście do Hebrajczyków (Hbr 12.5-7) wyjaśnia ten epizod następująco: „Całkowicie zapomnieliście też o zachęcie, która odnosi się do was jako synów; Synu mój, nie lekceważ pouczeń Pana i nie zniechęcaj się gdy On wytyka ci błędy. Bo kogo Pan kocha, tego karci, i okazuje surowość wobec każdego syna, którego darzy uznaniem. Cierpliwie znoście karcenie. Jest ono dowodem, że Bóg obchodzi się z wami jak z synami. Bo nie ma syna, którego by ojciec nie karcił”.
W kolejnym wersecie Psalmista woła: ,,Otwórzcie mi bramy sprawiedliwości”. To prośba pielgrzyma przybywającego do świątyni, aby złożyć Bogu dziękczynienie. Oto radosny dzień uczestnictwa w obchodach ku czci Pana. Napełnia szczęściem pielgrzymów. Z dziękczynieniem łączy się modlitwa błagalna, bo zawsze jest tyle potrzeb.
W wersetach 22-28 Psalmista pisze: „Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym”. Psalmista wykorzystał te słowa, aby podkreślić, jak dzięki pomocy Pana jego los został odwrócony na dobre. Te słowa są również wyraźną zapowiedzią życia i działalność Jezusa Chrystusa, Syna Dawidowego, który przyszedł wieki później jako obiecany Mesjasz. Do tych słów nawiązał Pan Jezus zapowiadając swój los w przypowieści o dzierżawcach winnicy (Mt 21,42): „Wtedy Jezus zapytał: Czy nigdy nie czytaliście w Pismach: Kamień, który budujący uznali za nieprzydatny, ten właśnie stał się kamieniem węgielnym. Pan to sprawił i to budzi podziw w naszych oczach?”. Zauważmy, Siostry i Bracia, że to wszystko opisane jest wprost o Jezusie Zwycięzcy. Nikt chyba nie ma wątpliwości. Skoro Pan Jezus, kamień odrzucony przez budujących, stał się fundamentem Kościoła, to może wyprowadzić dobro nawet z największych przeciwności.
W wersecie 26 psalmista pisze: ,,Błogosławiony ten, który przychodzi w imieniu Pana”. Apostoł Mateusz opisuje (Mt.21:9): ,,Tłumy natomiast, które Go poprzedzały oraz te, które podążały za Nim wołały: Hosanna Synowi Dawida! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imieniu Pana. Hosanna na wysokościach!”.
Psalm 118 jest psalmem szczególnym. Psalmista podaje jeden ogólny powód, by wychwalać Boga: bo jest dobry, a Jego łaska trwa na wieki. Dobroć jest na trwałe złączona z Bogiem i nie może się odmienić, i dlatego Bogu można dziękować w każdych okolicznościach.
Psalmista woła: „Ty Jesteś moim Bogiem, Tobie chcę dziękować, Ciebie pragnę wywyższać, mój Boże”. Zauważmy, że Jezus, gdy wskrzesił Łazarza, również dziękował Ojcu (J 11, 41-42a): "Ojcze, dziękuję Ci, żeś mnie wysłuchał. Ja wiedziałem, że Mnie zawsze wysłuchujesz, ale powiedziałem to ze względu na tłoczących się wokół mnie ludzi. Chcę, by uwierzyli, że Ty mnie posłałeś...". Tak, Chrystus chciał, żeby ludzkość uwierzyła, że on jest Mesjaszem, tym odrzuconym kamieniem, który stał się kamieniem węgielnym do budowy Wielkiego Kościoła Pana.
„Wychwalajcie Pana, ponieważ jest dobry, ponieważ jego łaska trwa na wieki!” – tym wersetem kończy Psalmista podziękowanie Bogu za zwycięstwo.
My też, Drodzy Bracia i Siostry, każdego dnia odnosimy większe lub mniejsze zwycięstwa. Pamiętajmy, wychwalajmy za nie Pana! Każdego dnia spotykają nas również przykrości, porażki, choroby itp. Pamiętajmy, że są z przyzwolenia Pana, który chce abyśmy byli blisko niego, budowali się w dojrzałej wierze. Przypomina nam w ten sposób o sobie aby nasza wiara w Jego dobre Imię trwała na wieki. Amen.
 
ako